WordPress Geç Açılma | Yavaşlama | Yüksek CPU Problemlerinin Nedenleri

0

WordPress kullanıcılarının en temel şikayetlerinden biri olan sitelerin bir süre sonra yavaşlaması ya da yüksek cpu değerlerine ulaşmasının nedenleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Dediklerimi yaparsanız web sitenizin hızında belirgin bir artış görebilirsiniz. Lütfen yazımı dikkatlice okuyun.

Sitemize WordPress sistemini ilk kurduğumuzda canavar gibi çalışır herhangi bir yavaşlama söz konusu değildir. Peki ne oluyor da bir süre sonra sistem yavaşlamaya başlıyor. Bunun sebebi size tertemiz halde verilen WordPress sistemine bilinçsiz bir şekilde eklenti yüklemek ve tema seçimi yaparken haddinden fazla sorgu yaratan tema seçimlerimizden kaynaklanır.

Siteleri Aşırı Derecede Yavaş Açılan (Aşırı Cpu Tüketen) WordPress kullanıcıları için ilk tavsiyem gereksiz ya da az gerekli bütün eklentilerin kaldırılması. Tabi kaldırılması diyorum ama hemen aklınıza eklentiler>etkisizleştir gelmesin Wp-Optimize eklentisini indirerek etkisizleştirdiğiniz eklentilerden kalan artık veritabanı tablolarını da silmeniz. Bu sayede öncelikle hem sitemizdeki sorgu sayısını hem de veritabanımızı az birazda olsa temizlemiş olduk. Kullandığınız tema aşırı kod içeriyorsa haddinden fazla eklentiyi de kullanmak zorunda bırakıyorsa temanızı da değiştirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

 Temel yavaşlamanın sebebi sitenizin oluşturmuş olduğu sorgulardır ne kadar az sorgu olursa o kadar daha hızlı olur. 

Diğer Sebepler:

  1. Web Hosting kaynaklı olabilir bunu da mutlaka araştırın. Çoğu WordPress kullanıcısı benim gibi paylaşımlı sunucularda barındırılıyor. Bu durum yüzlerce sitenin aynı sunucuda barınması demek birde üstüne sunucu, özellikleri bakımından güçlü değilse (işlemci, ram vs. yeterli değilse) daha iyi bir sunucuya geçebilirsiniz. Kullanmış olduğunuz sunucunun özelliklerini hosting sağlayıcınız sizinle paylaşmak zorundadır sorup öğrenin.
  2. Reklamlar ve Yazı Tipleri de siteyi yavaşlatan bir diğer etkendir. Geç yüklenen reklamlar sayfa hızını olumsuz etkiler. Reklam yüklenene kadar sayfanızın bir kısmı da bu reklam yüklenmesini bekler. Yazı tiplerini de yine uzak bir kütüphaneden çağırıyorsanız buda sayfa hızınızı etkiler. Google yazı tipi kütüphanesi gayet hızlıdır onu kullanabilirsiniz. Ama en hızlısı kendi sunucunuzda barınması.
  3. Yanlış Önbellekleme Ayarları yine sitenizi yavaşlatan bir diğer etkendir. Temelde cache (önbellekleme) eklentilerinin amacı siteyi hızlandırmaktır. Fakat kullanmış olduğunuz eklenti ayarlarında sunucunuzla uyuşmayan bir ya da daha fazla kutucuğu seçmiş olabilirsiniz. Yakın bir zamanda popüler birkaç cache eklentisini en düzgün ayarlarıyla sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
  4. Hızlıca birkaç durumdan daha bahsedeyim yükse boyutlu ortam dosyalarından kaçının. Genellikle .JPEG formatı kullanmaya çalışın. Siteniz aşırı yorum alıyorsa bunları sayfalara bölün. Yapması gayet kolay. Ayarlar>Tartışma > Her sayfada diye başlayan kutucuğu işaretleyip 10 yorumdan sonra sayfalamaya geçmesini isteyebilirsiniz.

Klavyem döndüğünce anlatmaya çalıştım…Aklınıza takılan bir soru ya da önerileriniz varsa bunları yorum alanından bize bildirebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.