Galaxy Samsung Note 5 Donma Kasma Sorununa Çözüm

0

Merhaba değerli WebTilki okurları bugün sizler için Galaxy Samsung Note 5 Serisinde meydana gelen donma ya da kasma gibi sorunları için mevcut çözüm yollarını anlatmaya çalışacağım. Note 5 2015 yılına hızlı giren ve Samsung‘un amiral serilerinden bir tanesi. Teknik özellikleri ve şık tasarımıyla öne çıkan telefonda ne yazık ki bazı durumlarda kasma ya da donma gibi sorunlar yaşanabilmekte. Bu sorunları giderebilmek için bir kaç yöntem var bu yöntemler eğer işe yaramazsa son çare olarak fabrika ayalarına dönmeyi de göstereceğim yazıda ama buna ihtiyacınız olacağını da düşünmüyorum.

Çözümlere hızlı kavuşabilmek için lütfen aşağıdaki sorulara kendinizce cevap verin.

Öncelikle beraber cihazı bir analiz edelim, telefonunuzdaki bu sorun ne zaman oluştu?. İlk aldığınız günden beri telefon kasılıyor mu? bu soru neden önemli çünkü eğer ilk aldığınız günden beri telefonda bu problem varsa sizlik bir şey olmuyor böyle durumlarda cihazı servise göndermek en mantıklısıdır. Fakat siz kullandıktan bir süre sonra olduysa donmaya başladığı zaman hangi uygulamaları yüklediniz telefona ya da hangi işlemleri yaptınız? bu sorular eşliğinde ilk çözümümüz şu şekilde:

  1. Telefonunuz kasmaya başladığı zamana en yakın tarihte cihaza hangi uygulamaları yüklediniz ilk olarak bu uygulamaları kaldırarak cihazın donmasına sebep olan uygulamayı kaldırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Fakat bir uygulama ya da oyun yüklemediyseniz sırada ki çözümümüze bakabilirsiniz.
  2. Cihazınız aşırı derecede Ram tüketimi yaparsa telefonda donmalar olur bunun için cihazı bir güzel temizleyelim. Fotoğraflar için Google Fotoğraflara direk yedekleme yapabilir ve cihazınızda büyük ölçüde yer açabilirsiniz. Daha sonra mesajların silinmesi, arama kayıtlarının silinmesi gibi ufak tefek gibi görünen ama bazen binlerce mesaj ve arama kaydının birikmesi cihazın donmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle bu temizleme işlemlerini yapın ve tekrar cihazınızı kontrol edin.
  3. Sıradaki işlemde telefonumuzun arka planda çalışan özelliklerini kısıtlayarak donma ve kasmadan kurtulmaya çalışalım. Sırasıyla Ayarlar > Sistem  > Cihaz Hakkında kısmına giriyoruz. Burada “Yapım numarası” yazan alana 8-9 defa üst üste tıklıyoruz. Bunu yaptıktan sonra göreceksiniz ki Geliştirici seçeneklerini aktif edeceksiniz ve telefonunuzun birçok ayarına daha ulaşmanızı sağlayacak. Şimdi bir önceki menüye dönelim ve oradan Çizim bölümüne tıklayın Geçiş Animasyonu Ölçeği, Animatör Süre Ölçeği ve Pencere Animasyon gibi özelliklerin hepsini kapatın. Bu gerçekten cihazınıza büyük bir ferahlık sağlayacaktır. Bu işlem büyük ihtimalle işe yarayacaktır.

Yukarıda ki çözüm yollarından hiçbiri işinize yaramadıysa son çare olarak cihazınızı Fabrika ayarlarına getirin ve bundan sonra yükleyeceğiniz uygulamalar ve oyunları iyi seçin. Telefon belleğini aşırı tüketen aplikasyonlardan uzak durmanızda fayda var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.