En İyi 5 Android İnternet Tarayıcısı

Play Store da yayımlanmış en kullanışlı web browserlar

0

Merhabalar arkadaşlar. Sizlere Android telefonlar için en iyi 5 tarayıcıyı  tanıtacağız. Android telefonlar için onlarca tarayıcı uygulaması bulunmaktadır. Fakat bunlarının özellikleri oldukça fazla iken bazı tarayıcılar ise daha az özelliğe sahiptir. Bizler de sizlerin işinize en çok yarayabilecek sizlere kolaylık sağlayabilecek en iyi 5 tarayıcıyı tanıtmak istiyoruz .


1- Google Chrome

Google Chrome bilgisayarlarda olduğu gibi Android telefonlarda da en iyi tarayıcı olarak listemin ilk sırasında yer alıyor. Google Play markette 5 üzerinden 4.3 yıldız istatistiğine sahip ve 1 milyar indirmeye sahip.  Basit ve kullanışlı bir yapıya sahip olan Chrome kolay bir ara yüze sahip. Bu nedenle kullanırken pek bir zorluk yaşamazsınız. Farklı ve birçok özellik barından Google Chrome ayrıca arama motoru ile de tam uyumlu çalışabildiği için bizlere büyük avantaj sağlıyor.

Daha önce girmiş olduğunuz siteleri hafızasında saklar siz bir arama yaparken otomatik olarak kelimeleri geçmiş aramalarınıza uygun olarak sizlere gösterir. Böylelikle daha az kelime yazarak daha hızlı arama yapabilirsiniz. 

Arama geçmişine takılmak istemeyen internette gizlice arama yapabilmek için Google Chrome’un gizli mod sekmesini kullanarak bu özellikleri kullanabilir internette gizli bir şeklide gezinebilirsiniz.

Ayrıca Google Chrome de oturum açtığınız takdirde şifrelerinizi, ayarlarınızı ve yer işaretlerinizi diğer cihazlarınız ile senkronize edebilir hiçbir işlem gerekmeden farklı cihazlarınızda gezintinize devam edebilirsiniz.

Google Chrome da parmağınızın kolaylıkla erişebileceği bir buton ile sekmeler arasında rahatlıkla dolaşabilir yeni sekmeler açabilirsiniz. Ayrıca tek bir dokunuş ile sevdiğiniz sayfalara , haber sitelerine veya uygulamalara da kolaylıkla erişebilirsiniz.

Chrome güvenilirlik açısında da diğer tarayıcılara göre daha iyi. Herhangi bir aramanızda ulaşmak istediğiniz site eğer güvenilir değilse veya tehlikeli ise Chrome size bir uyarı ile güvenli bir gezinti yapmadığınız bildirir ve böylelikle telefonunuzu zararlı içeriklerden ve virüslerden koruyabilirsiniz.

Chrome sesli arama özelliği ile konuşarak internette gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca veri tasarrufu butonunu tıklayarak daha az veri kullanarak internette gezinti yapma olanağı da sizlere sağlıyor.


2- Opera Mini

Arkadaşlar listemin ikinci sırasında opera mini tarayıcısı bulunuyor.  Google Play Store de 100 milyon gibi bir indirmeye sahip olan bu tarayıcı 5 üzerinden 4.4 yıldıza sahip. Opera mini  nin bazı özelliklerini sizler için sıralayalım.

Opera mini nin kendi içerisinde barındırmış olduğu özel bir yapı ile reklamları engeller ve gezinti yaparken sizi rahatsız eden reklamlara takılmadan kolaylıkla gezebilirsiniz.

Sıkça ziyaret ettiğiniz sayfalarınızı mobil ana sayfanıza ekleyerek kolaylıkla erişebilirsiniz.

Bir diğer güzel özelliği ise dosyaları arka planda indirebilirsiniz. Ayrıca wi fi ağına bağlıyken de indirmelerinizi erteleyebilme şansına sahpsiniz.

Opera mini nin diğer tarayıcılara göre en önemli özelliği ise hızlı olmasıdır. Gezindiğiniz sayfalar da ve sayfalar arasında geçişler kolay ve kasma olmadan rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Opera mini bu özelliği ile diğer tarayıcıların bir adım önünde duruyor. Eski sürümlerinde ufak tefek hataların var olması sıkıntılara sebep olsa da yeni sürümlerde bu hataların bir çoğu düzeltilmiş durumdadır.


3- Uc Browser

Listemin üçüncü sırasında uc browser var. Google Play de 500 milyon bir indirmeye sahip ve 4.5 yıldız istatistiği bulnuyor. Diğer uygulamalarda bahsettiğimiz özelliklerin yanı sıra farklı bu tarayıcıda bulunan bazı farklı özellikleri ve dezavantajını sizlere aktaracağım.

Öncelikle uc nin geçmişinde bir takılma olmadığı için daha hızlı ve dengeli bir gezinme sağlıyor.

Hızlı mod avantajı ile verileri sıkıştırarak daha hızlı ve daha az mb kullanarak gezintinizi daha iyi bir hale getirir.

Facebook mod’u da bizlere sunan bu tarayıcı internetinizin hızına uyumlu olarak çalışır ve donma olasılığını azaltmayı amaçlar.

Akllı indirme yaparak indirme sırasında internet bağlantınız kesilirse daha sonradan kaldığı yerden devam eder.

El hareketleri ile sesi ayarlayabilir, parlaklığı düşürüp arttırabilirsiniz.

Gelelim dezavantajlarına ; yeni versiyonundan sonra program biraz daha yavaş çalışmaya başladığını söyleyebiliriz. En kötüsü ve listemin üçüncü sırasında olmasının sebeplerinden biri de Türkçe dil desteğinin olmaması. Son sürümlerinde de aksaklıkların daha çok görüldüğü de ayrı bir sıkıntı yaratmakta.


4- Firefox Browser

Listenin dördüncü sırasında firefox browser var. Firefox Google Play de 500 milyonun üzerinde bir indirmeye sahip ve 4.4 yıldız istatistiğini yakalamış durumda. Firefox ta genel olarak bulunan özelliklerinin dışında farklı özellikler koyarak tarayıcısını geliştirmeyi amaçlamıştır. Birkaç özelliği sizler için sıralayalım.

Firefox ta Google Chrome gibi bir hesap aracılığı ile cihazlarınızın arasında bir senkronize avantajı sağlıyor sizlere.

Görsel, sezgisel ve numaralandırılmış sekmeleri kullanarak istediğiniz sekmeyi işaretleyebilir daha sonra kolayca bulabilirsiniz.

İnternet gezintinizi kendi kontrolünüzde tutabilir parola yöneticisi, reklam engelleyici, şifre koruyucu gibi bir çok kişiselleştirme özelliğini kullabilirsiniz.

Son kullandığınız uygulamaları anımsayarak Facebook ,Twiter, Whatsapp, Skype gibi bir çok uygulamada hızlı paylaşım yapabilirsiniz.

Akıllı telefonlarınız veya tabletlerinizdeki bir videoyu veya internet sayfasını akış (steam) uyumlu televizyonlara aktarabilir daha büyük ekranlarda internet keyfi sürebilirsiniz.

Bu kadar özelliğe rağmen Firefox un hız problemini bir türlü çözememesi en büyük sorun ve listesinin dördüncü sırasında olmasının da en büyük nedeni. Uygulama özelliklerine göre baya ağır çalışıyor.

 


5- Dolphin Browser

Arkadaşlar listemin son sırasında Dolphin tarayıcısı bulunmakta. 50 milyon indirmeye sahip olan Dolphin tarayıcısı diğer dört tarayıcının baya gerisinde kalmış. 5 üzerinden 4.5 yıldız alma gibi bir istatistiğe sahiptir. Dilerseniz farklı olan bazı özellikleri sizler için sıralayalım.

Dolphin tarayıcısı diğer tarayıcılara göre daha iyi bir oyun zevki sunuyor bizlere.

Diğer farklı bir özellik ise size özel bir hareket veya sembol oluşturarak internete daha hızlı bağlanabilirsiniz.

İstediğiniz bir bağlantıyı kendinize ait bir kutuya ekleyip veya tek butonla paylaşabilirsiniz.

Ana ekranını kendiniz dizayn edebilir duvar kağıtlarını değiştirebilirsiniz. Yani sizin zevkinize göre bir  tarayıcı ana yüzü oluşturabilirsiniz.

Arkadaşlar bizim için tarayıcılarda belirleyici unsur hızdır. Bu nedenle Dolphin browser de hız testimizi geçememiş ve listemizin son sırasında yer almıştır. Daha yavaş ve son sürümlerinde hatalar oluştuğundan dolayı Dolphin tarayıcısına son sırada yer verdik.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.  Sitemizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.