Bilinen Huawei P20 pro Sorunları ve Çözümleri

4

Bugün sizler için en sık rastlanan Huawei P20 pro sorunlarını tek bir yazıda bir araya getirdik  bu sorunları nasıl düzeltebileceğinizi; geçici ve kalıcı çözümleri sizlere anlatmaya çalışacağım. İşte sık rastlanan Huawei P20 pro sorunları ve çözümleri:

Sorun-1: Durduk Yere Yeniden Başlama Sorunu (Reset Sorunu)

Huawei P20 pro kullanıcılarının bazıları galeriye girerken bazıları başka bir alana girerken cihazın kendini yeniden başlattığını bildiriyorlar fakat aslında mesele galeri ya da başka bir alanla alakalı değil büyük ihtimalle aniden rastgele yeniden başlatma gerçekleşiyor. Yani bir uygulamanın sebep olabilme ihtimali var fakat sadece uygulamalardan kaynaklı demekte yanlış olur.

Sorunu giderebilmek için çözümler:

 • Başlat alanında önbelleği silmeyi deneyin. Huawei P20 Pro’nuzu Power (Güç) tuşuna basılı tutarak çıkan ekranda kapatı seçin. Kapandığında , Huawei logosunu görene kadar Güç ve Ses açma tuşlarını birlikte basılı tutun  logo görünününce Güç tuşunu bırakın, ancak ekranda EMUI‘yi görene kadar Sesi Yükselt tuşunu basılı tutmaya devam edin. Önbellek alanını silmek için  ses açma kapama tuşlarını aşağı yukarı kontrol olarak kullanarak Wipe cache partition  seçin. Tamamlandığında, sistemi şimdi Yeniden Başlat seçeneğini vurgulamak için yine ses açma tuşunu kullanarak ilgili alana gelin ve  Reboot‘u tıklayın. Yeniden başladıktan sonra sorununuz büyük ihtimalle çözülmüş olacaktır.
 • Telefonunuz yukarıdaki adımı uygulamanıza rağmen hala kendiliğinden reset atmaya devam ediyorsa buna bir uygulama sebep oluyor diye düşünebiliriz. Bunun için ilk önce bu sorunla ilk ne zaman karşılaştığınızı ve o tarihe yakın zamanlarda hangi uygulamaları yüklediğinizi hatırlamaya çalışın önce bu uygulamaları kaldırarak test edin ama bunları hatırlamıyorsanız en kestirme yol cihazı fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bunun için Ayarlar> Sistem> Sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Telefonu sıfırla> Telefonu sıfırla seçeneğine gidin ve işlem tamamlandıktan sonra cihazınızın temel ayarlarını tekrar gerçekleştirin.
 • Telefonu fabrika ayarlarına döndürmek cihazınızı ilk aldığınız gün gibi yeni hale getirir. Eğer bu sıfırlama işlemi de sorununuzu çözüme kavuşturmadıysa cihazınızı Huawei teknik servisine göndermeniz gerekli.

Sorun-2: Pilin Çok Hızlı Tükenmesi (Şarj Hemen Bitiyor)

Huawei biliyorsunuz ki 4000mAh ile kullanıcılarına sunuldu. Web Tilki olarak bu pil değeri bizi çok etkilemişti. Pil ömrü akıllı cihazlar satın alınırken en dikkat etmeniz gereken nokta. Bu nedenle Huawei bu konuda tebrik etmek gerekiyor hem bu kadar donanımlı hemde yüksek pil gücüne sahip bir cihaz ürettiği için. Pil sorunu ile alakalı bazı kullanıcıların forumlarda pil de hayal kırıklığına uğradıklarını ya da çok hızlı pil tükettiği gibi yorumlar gördük. 4000 mAh pile sahip bir cihazda bu durum öyle kolay rastlanabilecek bir durum değildir. Bunun için sizlere yine de geçici çözümler sunmaya çalışacağız.

Sorunu giderebilmek için geçici çözümler:

 • Öncelikle pil tüketimini gün içinde düşürmek için en iyi yöntem zaten cihazda bulunan Güç Tasarruf Modu ve Ultra Güç Tasarruf Modu‘dur. Bu pilinizin baya uzun bir süre dayanmasını sağlayacak fakat arka planda kısıtlamalar yapacak ve performansında düşüş olacaktır. Etkinleştirmek için yapmanız gerekenler Ayarlar > Pil ve istediğiniz modu seçin.
 • Cihazınızın uyku modu ayarlarını minumuma indirin. Örneğin 15 sn. Bu özellik sayesinde büyük bir tasarruf edebilirsiniz.
 • Ekran kilidi ve şifreleri alanında bulunan sürekli bilgi iste alanını da kaldırmanız küçük ölçüde tasarruf sağlayacaktır.
 • Cihazınızı en iyi siz bilirsiniz en çok hangi uygulama da şarjı tükettiğini tahmin edebilirsiniz. Bu uygulamayı az kullanmaya gayret gösterin. Şuan cihazlar için yapılan uygulamalar sadece Huawei’nin değil bütün pillerin baş düşmanı.
 • Kalıcı çözüm olarak sistemi fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyin. Bazen sistem hataları yüzünden aşırı şarj tüketimi olabiliyor. Ayarlar> Sistem> Sıfırla> Fabrika ayarlarına sıfırla> Telefonu sıfırla yaparak cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Sorun-3: Yavaş Şarj Etme (Şarj Hızlı Dolmuyor)

Pilinde SuperCharge teknolojisi kullanan Huawei normalde 90 dakika da %100 şarj etmelidir. Eğer 90 dakikadan fazla sürede bataryanız dolmuyorsa aşağıdaki önerilerimiz işinize yarayabilir.

 • Huawei kutusundan çıkan şarj kablosu ve şarj adaptörünün düzgün çalışan bir prize takılı olduğundan emin olun. Yani böyle bir sorun yaşıyorsanız başka bir priz de deneme yapın, sorun elektrik tesisatınız da olabilir.
 • Huawei P20 PRO ıslanırsa içinde bulunan güvenlik özelliği sayesinde telefonun hızlı şarj edilmesini engelleyebilir. Telefonunuzun şarj süresi ıslanma ve nemden etkilenebilir. Kuru bir kaba pirinç doldurun ve telefonunuzu içine koyun bu şekilde içindeki sıvı ya da nemi çekecektir sonra tekrar deneyin.
 • Sorun devam ederse donanımsal bir sorun olabilir. Bu nedenle cihazınızı teknik servise göndermeniz gerekli.

Şuan da bilinen sorunlar bunlar. Siz başka türden bir sorun yaşıyorsanız aşağıdaki yorum alanını kullanarak bize yaşadığınız sorunu anlatın bizde sizin için cevaplamaya çalışalım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 Yorumlar
 1. reyhan diyor

  çok önemli hususlara değinmişsiniz elinize sağlık bu güzel yazı için

 2. Muammer diyor

  P20 lite mirror sorunu görüntü donuyor arasına ses yok televizyon samsung

  1. TALAT ALTIN diyor

   başka bir televizyonda deneme şansınız var mı?

 3. Talha diyor

  Usb güç aktarımı sorunu yaşadım. Telefonu temizleyip bıraktım sabah baktığımda ise ters şarj seçeneği vardı ve Manuel olarak da değişmiyordu. Şikayetim var kısmına yazdım ve sorun çözülmüş gibi göründü 24 saat geçmeden müzik dilerken kulaklık bir anda tanımayı bırakıp ses dışarıya verdi ve o zamandan beri telefon süper şarj olmuyor ve kulaklık taktığım zaman tanımıyor ve usb seçeneklerine bildirim geliyor.